Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
17%
 17% [ 6 ]
birre
29%
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
31%
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
23%
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
 
hot_spicy
 
Darkangel
 
angel boy
 
vdekja_eshte_mundesia
 
Child In Time
 
Blue Paradise
 
Child Of Darkness
 
rapper_girl
 
Mars
 
Keywords
January 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

Share | 
 

 honore de balzak

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: honore de balzak   Sun Apr 05, 2009 7:08 pm

shkruani cfare dini per autorin me te madh realist...balzakun :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: honore de balzak   Sun Apr 05, 2009 7:09 pm

Honoré de Balzac lindi nė Turs mė 20 maj tė 1799. Ne moshen 8 vjeēare mamaja e tij e dėrgoi te studidonte ne oratorin e Vendōme, ku pėr 6 vjet studioi shume lende, por gjithashtu duke nxjerre ne pah talentin e tij ne letersi. Studioi ne kolegjin Tours e me pas Paris, ku u trasferua se bashku me familien. U regjistrua ne fakultetin e jurisprudences, dhe ne te njejten kohe punonte ne nje zyre noterie. Ne moshen 20 vjecare zbuloi dhuntine e tij pėr te shkruajtur.

Ne nje dhome te vogel ne lagjen Bastija, i vetem ose ne bashkepunim me Auguste Le Poitevin, nje botues kommercial, nga 1821 deri 1829, shkroi vepra popullore, duke i firmosur si Horas dė Sent-Obė ose L'or de rhoon nder te cilat veēohen: L'héritié de Bļrag (trashigimtari i Birag, 1821), viker des Ardennes (Famulltari i Ardennit, 1821), Argow le pirate (Argow pirati, 1824).

Ne 1822 Balzac u njoh me L'or de Bernit, nje grua e pjekur e cila i qendroi gjithnje prane deri ne diten e vdekjes se tij(1836). Asaj gruaje ai i kushtoi “Le lit de la vallée” (Zambaku ne lugine, 1835). Ne 1825 u be botues dhe tipograf. Ne te njejten kohe bleu gjithashtu nje fonderi por perpjekjet e tij pėr te bere tregti deshtuan dhe e futen ate ne borxhe .

Pereseri nje perpjekje pėr biznes, kete here ne Sardenje ku u perpoq te risillte ne pune minjerat e vjetra te argjendit dhe pervec kesaj provoi te tregtonte dru nga Polonia. Shpenzoi shuma marramendese pėr kohen, duke mobiluar shtepine me mobilie antike. Jeta e tij karakterizohet nga perpjekje te kota pėr tu pasuruar dhe pėr te qene nje njeri i suksesshem ne nje kohe shume te shkurter.

Pėr 20 vjet ai arriti te bente 90 krijime midis te cilave kishte romanca e tregime, te gjitha keto te bashkuara ne nje vepėr te vetme me titull “La comédie humaine” (Kommedia njerezore) dhe te ndara ne Sčn dė la vi privé (Skena te jetes private), Sčn dė la vi dė provions, Skena te jetes ne province) Sčn dė la vi parizien (Skena te jetes pariziene). Behet fjale pėr nje analize te jetes shoqerore dhe private ne nje France ne zhvillim e siper, epoka e "monarkise borgjese" te Luigjit Filip.

E para ėshtė nje romance historike, Le Shuons (1829), pėr te cilen ėshtė frymezuar nga revolta e Vande-se; megjithate do te jene veprat e tjera te tij qe do ti sigurojne sukses dhe admirim nga ana e publikut. Nder te cilat mund te permendim: La po dė chagrė (Lekura e shegrenit, 1831), Evgjéni Grande (1833), Lė médsė dė shampanj (Mjeku i fshatit, 1833), Ilyzio perdy (Illusione te humbura, 1837-43), Splendėr e mizer de kurtisan (1839-47).

Honore ishte frekuentues i rregullt i salloneve, dhe shume i apasionuar si pas jetes mondane ashtu dhe pas grave fisnike te oborreve te ndryshme, te cilat i pershtateshin me se miri snobismit te tij. Megjithese ishte vazhdimisht i persekutuar nga njerez te cileve u detyrohej para, Balzac pėr nje fare kohe arriti te realizonte endrren e tij pėr te qene njeri i pasur.

Kjo erdhi fale lidhjes dashurore me baroneshes polake Eva Hanska, me te cilen u martua pak kohe perpara se te vdiste. (dashuria me Eva Hanska ishte vetem nje “loje salloni" por nje gje te tille Balzac nuk e mori vesh kurre).

Ne 1834 Balzac pati idene qe te shkrinte te gjitha krijimet e tij ne nje vepėr te vetme monumentale, nje afresk i vertete mbi shoqerine franceze te asaj kohe nga perandoria e pare deri ne monarkine e Korrikut, keshtu publikoi te famshmen Kommedia njerzore. Fillimisht vepra duhet te petmbante 150 romanza te ndara ne tre vija kryesore: Studim zakonesh, Studim filozofik e Studime analitike. Grupi i pare perbehej nga vepra te perfunduara prej kohesh dhe ishte i ndare ne 6 skena te cilat perfaqesonin jeten :private, provinces, parizizene, politike, ushtarake dhe fshatit.

Romanzat duhet te permbanin reth 2000 personazhe, sepse deshira e tij ishte te krijonte nje rrjet ngaterresash midis vellimeve te ndryshme. Vetem 2/3 e projektit u realizua. Episodet me te famshme jane: Xhaxha Gorio (1834-35), Evgjéni Grande (1833), Kusherira Betta (1846), Iluzione te humbura (1837-1843).

Ne 1937 realizoi “La vielle fille” qe u be romani i pare qe publikohej ne nje gazete. Ne 1838 Balzak u dallua pėr luften e tij pėr te drejten e autorit. Honor kishte nje vullnet shume te madh pėr te punuar megjithese shendeti kishte filluar te behej nje pengese e madh pėr te. Ne 1839 u be anetar i shoqerise se shkrimtareve dhe po ate vi tai u zgjodh kryetar i saj. Ne 1850, disa muaj pasi ishte martuar me baroneshen Hanska, Balzak u nda nga jeta. Dashuria e tij me aristokraten polake pasqyrohet me se miri ne leterkembimin midis tyre qe u publikua ne 1968 nen titullin “Lettre ą madame Hanska.

Pėrfaqėsuesi mė i madh I realizmit nė Europėn perėndimore. Balzaku dominon gjithė shekullin e XIX.Gazetar, industrialist I munguar, krijues I afėrsisht njėqind romaneve nė 20 vjet, figurė brilante e njėshoqėrie sė cilės ai pėrfundon duke iu imponuar, Balzak pėrziehet me “fėmijėn e shekullit” duke kontribuar nė krijimin e njė miti: njė burrė aventurash dhe dėshirash nė tė njėjtėn kohė edhe ėndėrrimtar, I plagosur nga kontradiktat e jetės moderne. Nė qoftė se Balzaku shpallte dy tė vėrtetat e tij, fronin dhe altarin, Hygo dallonte tek ai njė shkrimtar revolucionar; ndėrsa bashkėkohėsit e tij e merrnin pėr realist, Bodler e pėrshėndet si njė vizionar tė mrekullueshėm. Vepra e tij pėrshkohet nga tensione dinamike dhe kritike. Ajo jeton: Ėshtė ky kompleksitet I pabesuesėm qe e bėn Komedinė hyjnore njė vepėr madhore me pėrmasa botėrore.

Njė familje e ftohtė I ati I Balzakut, Bernard Franēois Balssa, funksionar perandorak, bir I revolucionit francez,u martua nė moshėn pesėdhjetenjė vjeēare me njė nėntėmbėdhjetė vjeēare: kjo histori e vėrtetė mund tė sherbente si pikė fillimi pėr njė roman balzakian. Nė fakt, Honore nuk do tė pushojė sė treguari pėr gratė e “keqmartuara”, pėr dramat e jetės private dhe pėr divorcet e shpeshta tė ēifteve. Njė babai liberal, besimtar I idealeve progresiste tė kohės, I pėrgjigjet njė mama, qė I do padyshim pak fėmijėt e saj dhe qė mbyllet nė trishtimin e njė jete tė vetmuar. I mbyllur ne kolegjin e Vendom, Balzak ruan nga fėmijeria e tij kujtime tė pakta, si motrat e tij– Laura, e lindur nė 1800, dhe Lorenca,nė 1802. Nė vitin 1814, familja e tij shpėrngulet nė Paris, dhe Honore bėhet nxėnės I liceut aktual tė Charlemagne. Njė fėmijė i jashtėligjshėm shndėrrohet kėshtu ne autorin e “Fiziologjisė sė martesės” ku do tė thoshte se tradhėtia ėshtė pėrgjigjja e vetme e vuajtjeve tė jetės bashkėshortore.

Fillimet e njė shkrimtari Ishte dėshira e tė atit qė Honore tė bėhej noter. Por me tė mbaruar studimet pėr drejtėsi, ai zgjedh tė bėhet shkrimtar, vendos tė jetė bir I veprave tė tij. Nė atė kohė I riu Balzak ishte I majtė dhe ishte vėnė nė dukje pėr materializmin e tij. Nga pamundėsia ekonomike Balzaku merr me qira njė papafingo nė rrugėn Lesdiguieres dhe I futet punės. Nė fakt kjo eksperiencė rigjendet nė disa nga romanet e tij. Nė moshėn 20 vjecare Balzaku njohu jetėn e njė studenti tė varfėr dhe njė krijuesi nė kėrkim tė identitetit tė tij. Pėr t’ia dalė mbanė nė letėrsi nė vitet 20 tė shekullit XIX duhet tė shkruaje drama, histori ose poezi. Balzaku shkruan nje dramė “Kromuell”. Njė dėshtim I plotė. Pėr tė jetuar ai fillon tė publikojė disa romane tė vogla anti romantike dhe satirike, nėn pseudonime tė ndryshme: Jean Louis, l'Héritičre de Birague (1822). Pseudonimet e tij kanė njė tė pėrbashkėt,ndikimin nga emrat e borgjezisė: Horace de Saint-Aubin, lord R'Hoone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 29
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

MesazhTitulli: Re: honore de balzak   Sun Apr 05, 2009 7:15 pm

: Jeta private dhe frymėzimi
Nė jetėn e tij private ngjarjet rrjedhin njėra pas tjetrės, dy motrat e tij martohen. Lorenca vdiq nė 1825 e vetmuar pasi njohu nje ferr martesor. Pėrsa i pėrket Balzakut, ai u bė nė 1822 i dashuri i Laura de Berni, qė do ti qėndrojė afėr pėr gjithēka, madje edhe pėr mbėshtetjen financiare nė ndėrmarrjet e tij tė mėvonshme. Nė qoftė se znj.Balzak ishte e para grua 30 vjeēare qė ai takoi, znj.de Berni ishte modeli i tė gjitha grave qė rrethojnė botėn e Balzakut, si znj.de Mortsof apo znj.de Barzheton( Iluzionet e humbura). Nga njė endje midis jetės sė tij private dhe shkrimtarit, Balzaku, gjithmonė I fshehur prapa pseudonimeve tė tij, shkruan disa romane nė tė cilat merr rėndėsi tema e dashurisė si “Kolonel Shabert”, ku merr formė romani balzakian, ku shfaqen ten
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Child In Time
Moderatore
Moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 27
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

MesazhTitulli: Re: honore de balzak   Sun Apr 05, 2009 7:18 pm

amon me tgjith din me bo copy / paste

xha gorio dhe evgjeni grande jan libra t`mrekullushem

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Blue Paradise
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 8513
Mosha : 27
Vendndodhja : ♥♥ne zemren e dikujt♥♥
Hobi : te iki shpesh te vendodhja lart :P
Koha e lire : snuk
Piket : 215
Data e regjistrimit : 24/07/2008

MesazhTitulli: Re: honore de balzak   Sun Apr 05, 2009 7:20 pm

Child In Time shkruajti:
amon me tgjith din me bo copy / paste

xha gorio dhe evgjeni grande jan libra t`mrekullushem

evgjenii me pelqen me verte shumm,ja kam nxjerr bojen atij libri :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: honore de balzak   Sun Apr 05, 2009 7:24 pm

iluzione te humbura eshte libri me i papam i tij qe pritet te vleresohet edhe me cmime te tjera....balzaku eshte vertet nje figure qe i shkaktoi humbje realizimit si rryme dhe letersise boterore ne pergjithesi :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
doni
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Male
Numri i postimeve : 1641
Mosha : 24
Vendndodhja : tirane
Hobi : palester,boks
Koha e lire : internet, kafe
Piket : 197
Data e regjistrimit : 09/08/2008

MesazhTitulli: Re: honore de balzak   Sun Apr 05, 2009 7:29 pm

"mjeku i fshatit"
vec pak nga kjo di un se e kam marr ne shkolle
nje pjese te shkeputur d.m.th
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: honore de balzak   Sun Apr 05, 2009 7:31 pm

MJEKU I FSHATIT eshte pjese e komedise njerezore analogjike me komedine hyjnore te dantes.. :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
doni
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Male
Numri i postimeve : 1641
Mosha : 24
Vendndodhja : tirane
Hobi : palester,boks
Koha e lire : internet, kafe
Piket : 197
Data e regjistrimit : 09/08/2008

MesazhTitulli: Re: honore de balzak   Sun Apr 05, 2009 7:33 pm

marshalla te morimn ne sysh i punoke zborin letersis
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
dj jero
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Male
Numri i postimeve : 1330
Mosha : 26
Vendndodhja : vlore
Hobi : muzika
Koha e lire : muzike
Piket : 583
Data e regjistrimit : 05/08/2008

MesazhTitulli: Re: honore de balzak   Thu Apr 09, 2009 6:57 pm

hot spicy shkruajti:
Honoré de Balzac lindi nė Turs mė 20 maj tė 1799. Ne moshen 8 vjeēare mamaja e tij e dėrgoi te studidonte ne oratorin e Vendōme, ku pėr 6 vjet studioi shume lende, por gjithashtu duke nxjerre ne pah talentin e tij ne letersi. Studioi ne kolegjin Tours e me pas Paris, ku u trasferua se bashku me familien. U regjistrua ne fakultetin e jurisprudences, dhe ne te njejten kohe punonte ne nje zyre noterie. Ne moshen 20 vjecare zbuloi dhuntine e tij pėr te shkruajtur.

Ne nje dhome te vogel ne lagjen Bastija, i vetem ose ne bashkepunim me Auguste Le Poitevin, nje botues kommercial, nga 1821 deri 1829, shkroi vepra popullore, duke i firmosur si Horas dė Sent-Obė ose L'or de rhoon nder te cilat veēohen: L'héritié de Bļrag (trashigimtari i Birag, 1821), viker des Ardennes (Famulltari i Ardennit, 1821), Argow le pirate (Argow pirati, 1824).

Ne 1822 Balzac u njoh me L'or de Bernit, nje grua e pjekur e cila i qendroi gjithnje prane deri ne diten e vdekjes se tij(1836). Asaj gruaje ai i kushtoi “Le lit de la vallée” (Zambaku ne lugine, 1835). Ne 1825 u be botues dhe tipograf. Ne te njejten kohe bleu gjithashtu nje fonderi por perpjekjet e tij pėr te bere tregti deshtuan dhe e futen ate ne borxhe .

Pereseri nje perpjekje pėr biznes, kete here ne Sardenje ku u perpoq te risillte ne pune minjerat e vjetra te argjendit dhe pervec kesaj provoi te tregtonte dru nga Polonia. Shpenzoi shuma marramendese pėr kohen, duke mobiluar shtepine me mobilie antike. Jeta e tij karakterizohet nga perpjekje te kota pėr tu pasuruar dhe pėr te qene nje njeri i suksesshem ne nje kohe shume te shkurter.

Pėr 20 vjet ai arriti te bente 90 krijime midis te cilave kishte romanca e tregime, te gjitha keto te bashkuara ne nje vepėr te vetme me titull “La comédie humaine” (Kommedia njerezore) dhe te ndara ne Sčn dė la vi privé (Skena te jetes private), Sčn dė la vi dė provions, Skena te jetes ne province) Sčn dė la vi parizien (Skena te jetes pariziene). Behet fjale pėr nje analize te jetes shoqerore dhe private ne nje France ne zhvillim e siper, epoka e "monarkise borgjese" te Luigjit Filip.

E para ėshtė nje romance historike, Le Shuons (1829), pėr te cilen ėshtė frymezuar nga revolta e Vande-se; megjithate do te jene veprat e tjera te tij qe do ti sigurojne sukses dhe admirim nga ana e publikut. Nder te cilat mund te permendim: La po dė chagrė (Lekura e shegrenit, 1831), Evgjéni Grande (1833), Lė médsė dė shampanj (Mjeku i fshatit, 1833), Ilyzio perdy (Illusione te humbura, 1837-43), Splendėr e mizer de kurtisan (1839-47).

Honore ishte frekuentues i rregullt i salloneve, dhe shume i apasionuar si pas jetes mondane ashtu dhe pas grave fisnike te oborreve te ndryshme, te cilat i pershtateshin me se miri snobismit te tij. Megjithese ishte vazhdimisht i persekutuar nga njerez te cileve u detyrohej para, Balzac pėr nje fare kohe arriti te realizonte endrren e tij pėr te qene njeri i pasur.

Kjo erdhi fale lidhjes dashurore me baroneshes polake Eva Hanska, me te cilen u martua pak kohe perpara se te vdiste. (dashuria me Eva Hanska ishte vetem nje “loje salloni" por nje gje te tille Balzac nuk e mori vesh kurre).

Ne 1834 Balzac pati idene qe te shkrinte te gjitha krijimet e tij ne nje vepėr te vetme monumentale, nje afresk i vertete mbi shoqerine franceze te asaj kohe nga perandoria e pare deri ne monarkine e Korrikut, keshtu publikoi te famshmen Kommedia njerzore. Fillimisht vepra duhet te petmbante 150 romanza te ndara ne tre vija kryesore: Studim zakonesh, Studim filozofik e Studime analitike. Grupi i pare perbehej nga vepra te perfunduara prej kohesh dhe ishte i ndare ne 6 skena te cilat perfaqesonin jeten :private, provinces, parizizene, politike, ushtarake dhe fshatit.

Romanzat duhet te permbanin reth 2000 personazhe, sepse deshira e tij ishte te krijonte nje rrjet ngaterresash midis vellimeve te ndryshme. Vetem 2/3 e projektit u realizua. Episodet me te famshme jane: Xhaxha Gorio (1834-35), Evgjéni Grande (1833), Kusherira Betta (1846), Iluzione te humbura (1837-1843).

Ne 1937 realizoi “La vielle fille” qe u be romani i pare qe publikohej ne nje gazete. Ne 1838 Balzak u dallua pėr luften e tij pėr te drejten e autorit. Honor kishte nje vullnet shume te madh pėr te punuar megjithese shendeti kishte filluar te behej nje pengese e madh pėr te. Ne 1839 u be anetar i shoqerise se shkrimtareve dhe po ate vi tai u zgjodh kryetar i saj. Ne 1850, disa muaj pasi ishte martuar me baroneshen Hanska, Balzak u nda nga jeta. Dashuria e tij me aristokraten polake pasqyrohet me se miri ne leterkembimin midis tyre qe u publikua ne 1968 nen titullin “Lettre ą madame Hanska.

Pėrfaqėsuesi mė i madh I realizmit nė Europėn perėndimore. Balzaku dominon gjithė shekullin e XIX.Gazetar, industrialist I munguar, krijues I afėrsisht njėqind romaneve nė 20 vjet, figurė brilante e njėshoqėrie sė cilės ai pėrfundon duke iu imponuar, Balzak pėrziehet me “fėmijėn e shekullit” duke kontribuar nė krijimin e njė miti: njė burrė aventurash dhe dėshirash nė tė njėjtėn kohė edhe ėndėrrimtar, I plagosur nga kontradiktat e jetės moderne. Nė qoftė se Balzaku shpallte dy tė vėrtetat e tij, fronin dhe altarin, Hygo dallonte tek ai njė shkrimtar revolucionar; ndėrsa bashkėkohėsit e tij e merrnin pėr realist, Bodler e pėrshėndet si njė vizionar tė mrekullueshėm. Vepra e tij pėrshkohet nga tensione dinamike dhe kritike. Ajo jeton: Ėshtė ky kompleksitet I pabesuesėm qe e bėn Komedinė hyjnore njė vepėr madhore me pėrmasa botėrore.

Njė familje e ftohtė I ati I Balzakut, Bernard Franēois Balssa, funksionar perandorak, bir I revolucionit francez,u martua nė moshėn pesėdhjetenjė vjeēare me njė nėntėmbėdhjetė vjeēare: kjo histori e vėrtetė mund tė sherbente si pikė fillimi pėr njė roman balzakian. Nė fakt, Honore nuk do tė pushojė sė treguari pėr gratė e “keqmartuara”, pėr dramat e jetės private dhe pėr divorcet e shpeshta tė ēifteve. Njė babai liberal, besimtar I idealeve progresiste tė kohės, I pėrgjigjet njė mama, qė I do padyshim pak fėmijėt e saj dhe qė mbyllet nė trishtimin e njė jete tė vetmuar. I mbyllur ne kolegjin e Vendom, Balzak ruan nga fėmijeria e tij kujtime tė pakta, si motrat e tij– Laura, e lindur nė 1800, dhe Lorenca,nė 1802. Nė vitin 1814, familja e tij shpėrngulet nė Paris, dhe Honore bėhet nxėnės I liceut aktual tė Charlemagne. Njė fėmijė i jashtėligjshėm shndėrrohet kėshtu ne autorin e “Fiziologjisė sė martesės” ku do tė thoshte se tradhėtia ėshtė pėrgjigjja e vetme e vuajtjeve tė jetės bashkėshortore.

Fillimet e njė shkrimtari Ishte dėshira e tė atit qė Honore tė bėhej noter. Por me tė mbaruar studimet pėr drejtėsi, ai zgjedh tė bėhet shkrimtar, vendos tė jetė bir I veprave tė tij. Nė atė kohė I riu Balzak ishte I majtė dhe ishte vėnė nė dukje pėr materializmin e tij. Nga pamundėsia ekonomike Balzaku merr me qira njė papafingo nė rrugėn Lesdiguieres dhe I futet punės. Nė fakt kjo eksperiencė rigjendet nė disa nga romanet e tij. Nė moshėn 20 vjecare Balzaku njohu jetėn e njė studenti tė varfėr dhe njė krijuesi nė kėrkim tė identitetit tė tij. Pėr t’ia dalė mbanė nė letėrsi nė vitet 20 tė shekullit XIX duhet tė shkruaje drama, histori ose poezi. Balzaku shkruan nje dramė “Kromuell”. Njė dėshtim I plotė. Pėr tė jetuar ai fillon tė publikojė disa romane tė vogla anti romantike dhe satirike, nėn pseudonime tė ndryshme: Jean Louis, l'Héritičre de Birague (1822). Pseudonimet e tij kanė njė tė pėrbashkėt,ndikimin nga emrat e borgjezisė: Horace de Saint-Aubin, lord R'Hoone
TE GJITHE DINE TE BEJNE COPY PASTE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
avatar

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 26
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: honore de balzak   Sat Apr 11, 2009 3:22 pm

Blue Paradise shkruajti:
Child In Time shkruajti:
amon me tgjith din me bo copy / paste

xha gorio dhe evgjeni grande jan libra t`mrekullushem

evgjenii me pelqen me verte shumm,ja kam nxjerr bojen atij libri :D

DHE MU MPELQEU SHUM KUR E LEXOVA, NFILLIM SPO E SHTYJA DOT,PASTAJ SDOJA TE MBARONTE.
IHTE KAQ REAL, DHE SA KEQ MKA ARDH PER PLAKUN GORIO MIIIII

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: honore de balzak   Sat Apr 11, 2009 4:20 pm

sa per romanin EVGJENI GRANDE qe jeni duke e studiuar ne letersi them qe eshte edhe me i arritur sesa xha gorioi...prek kaq thelle plaget nje shoqerie kaotike qe dashuron dhe shkaterron cdo gje per para...shembulli tipik protagonistja e romanit Crying or Very sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
avatar

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 26
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: honore de balzak   Sat Apr 11, 2009 4:23 pm

hot spicy shkruajti:
sa per romanin EVGJENI GRANDE qe jeni duke e studiuar ne letersi them qe eshte edhe me i arritur sesa xha gorioi...prek kaq thelle plaget nje shoqerie kaotike qe dashuron dhe shkaterron cdo gje per para...shembulli tipik protagonistja e romanit Crying or Very sadpor te vjen ne maj te hundes kur zhvillohet nga Eda Evil or Very Mad

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
*...BE YOURSELF...*
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 2335
Mosha : 27
Vendndodhja : nga pak brenda te gjitheve
Koha e lire : miq, libra, foto, pishina, internet, gjume, shetitja, tv ...
Piket : 1262
Data e regjistrimit : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: honore de balzak   Sun Apr 12, 2009 2:28 pm

hot spicy shkruajti:
sa per romanin EVGJENI GRANDE qe jeni duke e studiuar ne letersi them qe eshte edhe me i arritur sesa xha gorioi...prek kaq thelle plaget nje shoqerie kaotike qe dashuron dhe shkaterron cdo gje per para...shembulli tipik protagonistja e romanit Crying or Very sad

jo e ke gabime per personazhin kryesor..se ke kuptuar ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: honore de balzak   Sun Apr 12, 2009 2:31 pm

ne fakt jam shprehur pak si gabim..ajo dashuron dhe bie pre e urdherave te babit duke shkaterruar kshu gjithcka qe do...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: honore de balzak   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
honore de balzak
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Art dhe Kuture :: Letersia-
Kėrce tek: