Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
17%
 17% [ 6 ]
birre
29%
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
31%
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
23%
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
 
hot_spicy
 
Darkangel
 
angel boy
 
vdekja_eshte_mundesia
 
Child In Time
 
Blue Paradise
 
Child Of Darkness
 
rapper_girl
 
Mars
 
Keywords
January 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

Share | 
 

 PABLO PIKASO

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: PABLO PIKASO   Sun Apr 05, 2009 7:41 pm

:D KETU BEHET ART....A E NJHNI PIKASON??/A JU PELQEJN PIKTURAT E TIJ????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Child In Time
Moderatore
Moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 27
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

MesazhTitulli: Re: PABLO PIKASO   Sun Apr 05, 2009 7:43 pm

haaaaaaaaajdeeeeeee derraaaaaasssssssssssssssssssss

PICASSO Wink

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 29
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

MesazhTitulli: Re: PABLO PIKASO   Sun Apr 05, 2009 7:45 pm

ti msuse je qe merresh me drejtshkrim??pse i funt hunet pergjigju po deshe ne te kunder qepe

Plot 34 vjet mė parė, nė 8 prill tė vitit 1973 vdiq piktori spanjoll Pablo Picasso, pionier i kubizmit. Duke refuzuar tė kthehet nė Spanjė gjatė regjimit tė Frankos, ai e kaloi pjesėn mė tė madhe tė jetės nė Francė. Veprat e tij mė tė shquara janė "Zonjushate Avinjonit" dhe "Guernika". Shpesh herė punėt e Picassos kategorizohen nė periudha. Emrat e tė cilave janė bėrė edhe object debatesh. Periudhat mė tė pranueshme janė: periudha blu 1901-1904, periudha rozė 1905-1907, periudha e influencės afrikane 1908-1909, periudha e kubizmit analitik 1909-1912 dhe e kubizmit sintetik 1912-1919. Ndoshta pak e dinė qė emri i vėrtetė i piktorit ėshtė Pablo, Diego, José, Francisco de Paula, Juan Nepomuceno, Maria de los Remedios, and Cipriano de la Santķsima Trinidad. Pasi studioi pėr arte nė Madrid bėri udhėtimin e parė nė Paris nė vitin 1900, nė kryeqendrėn e artit botėror. Atje banoi me Max Jacob njė gazetar dhe poet qė e ndihmoi tė mėsonte frėngjisht. Pėrgjithėsisht Pikaso punonte natėn dhe flinte ditėn. Ishte njė kohė varfėrie dhe tė ftohti dhe shumė prej punėve tė tij u dogjėn pėr tė ngrohur sado pak dhomėn. Njė vit mė vonė, sė bashku me mikun e tij themeloi gazetėn "Arte Joven" nė Madrid. Edicioni i parė u ilustrua i gjithi prej tij. Prej asaj dite nisi t'i nėnshkruante veprat e tij vetėm "Picasso". Nė vitet e parė tė shekullit tė 20-tė e ndante jetėn mes Parisit dhe Barcelonės, kur nisi edhe njė marrėdhėnie me Fernande Olivier, me tė cilėn u bė objekt i shumė faqeve rozė nė gazetat e kohės. Pasi fitoi famė dhe pak pasuri, Picasso e la Olivier pėr Marcelle Humbert, tė cilėn ai e thėrriste Eva. Dashurinė pėr tė ai e shprehu nė shumė prej veprave tė tij kubiste. Miqtė e tij tė asaj kohe ishin André Breton, Guillaume Apollinaire dhe Gertrude Stein. U martua dy herė dhe pati katėr fėmijė me tre gra. Nė 1918 u martua me balerinėn Olga Kholhlova, e cila e integroi piktorin nė shoqėrinė e lartė. Por jeta e tyre ishte njė luftė e vazhdueshme. Jeta e lartė qė dėshironte Olga binte ndesh me jetėn boheme tė piktorit. Gjatė kėsaj kohe pati edhe njė lidhje tė fshehtė me 17- vjeēaren Maria Therese Walter. Gjithsesi qėndruan ligjėrisht tė martuar deri nė vdekjen e balerinės nė vitin 1955. Fotografja dhe piktorja Dora Maar ishte gjithashtu njė shoqe dhe e dashur konstante e Picassos. Pas ēlirimit tė Francės pati njė tjetėr lidhje me njė studente tė re arti Franēoise Gillot, me tė cilėn pati dy fėmijė. Ajo u nda prej tij pėr tradhti. Mė tej pati tė tjera tė dashura edhe pse nė njė moshė tė thyer. Gjatė luftėrave ai mbajti njė qendrim neutral, duke refuzuar tė luftojė nė njėrėn, apo tjetrėn anė. Edhe pse nuk e komentonte asnjėherė njė gjė tė tillė, e grishte ideja e tė qėnurit pacifist.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: PABLO PIKASO   Sun Apr 05, 2009 7:45 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
avatar

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 26
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: PABLO PIKASO   Sun Apr 05, 2009 7:54 pm

e adhruooooj stilin e Picasso-s.
mka fol mami per kete qe e vogel fare dhe gjithmon jam munduar ti ''kopjoj'' stilin (dhe mvjen keq qe nuk vazhdoj me Crying or Very sad )
esht per tu admiruar fakti qe nje njeri shnderrohet nga Picasso ne nje ''qenje'' trekendore psh.

dhe dicka, Pablo ka qe nje nga konsumatoret me te vegjel te duhanit. dmth shqip esht njeriu i par i cili provoi duhanin sepse kur lindi,mushkerit e tij ishin kaq te ngushta sa rrezikonte te vdiste nga mos frymemarrja dhe mjeket u detyruan qe ti fusnin tym duhani per hapjen e mushkerive

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Perfect Dad
Adoleshent
Adoleshent
avatar

Male
Numri i postimeve : 42
Mosha : 32
Vendndodhja : kappaoil
Piket : 80
Data e regjistrimit : 01/04/2009

MesazhTitulli: Re: PABLO PIKASO   Sun Apr 05, 2009 9:05 pm

jam shum dakort me vajzen lart...picasso ishte njeriu i pare qe piu duhan ne momentet qe doli ne jet sepse ndryshe do te vdiste..kjon sdo te thote QE DUHANI SHPETON JETE GJTHM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Enny-Art
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 362
Mosha : 25
Vendndodhja : kopshti botanik*
Hobi : prej kartoni
Koha e lire : Nitirum in Vetitum...sic thot poeti latin Ovid
Piket : 186
Data e regjistrimit : 21/07/2008

MesazhTitulli: Re: PABLO PIKASO   Tue Jun 09, 2009 12:18 pm

per ditlindje mdhurun 2 libra italian per shpjegim veprash dhe histori jete,nje te Picassos dhe nje te Salvador Dali-se.
Edhe pasi lexova ate liber,kuptova sa pa kisha ditur per te,per veprat e tij,dhe sa genjeshtra jane hedhur mbi kuptimin e veprave te tij.
Gjithsesi , Picasso mbahet mend mire edhe per te qenurit don-zhuan,deri ne vitet e fundit te jetes..ka qene njeri me shume shije dhe pretendime per te bukuren jashte te zakonshmes,kudo !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Nightmare
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 2286
Mosha : 23
Vendndodhja : In your dream
Hobi : To be your nightmare
Koha e lire : net
Piket : 887
Data e regjistrimit : 27/02/2009

MesazhTitulli: Re: PABLO PIKASO   Tue Jun 09, 2009 3:29 pm

Lacuna_Coil shkruajti:
e adhruooooj stilin e Picasso-s.
mka fol mami per kete qe e vogel fare dhe gjithmon jam munduar ti ''kopjoj'' stilin (dhe mvjen keq qe nuk vazhdoj me Crying or Very sad )
esht per tu admiruar fakti qe nje njeri shnderrohet nga Picasso ne nje ''qenje'' trekendore psh.

dhe dicka, Pablo ka qe nje nga konsumatoret me te vegjel te duhanit. dmth shqip esht njeriu i par i cili provoi duhanin sepse kur lindi,mushkerit e tij ishin kaq te ngushta sa rrezikonte te vdiste nga mos frymemarrja dhe mjeket u detyruan qe ti fusnin tym duhani per hapjen e mushkerive
e msova dhe nje gje te re un nga ty lacuna
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PABLO PIKASO   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PABLO PIKASO
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Art dhe Kuture :: Piktura-
Kėrce tek: