Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
17%
 17% [ 6 ]
birre
29%
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
31%
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
23%
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
 
hot_spicy
 
Darkangel
 
angel boy
 
vdekja_eshte_mundesia
 
Child In Time
 
Blue Paradise
 
Child Of Darkness
 
rapper_girl
 
Mars
 
Keywords
January 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

Share | 
 

 Shpikjet qe na ndryshuan jeten

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Child In Time
Moderatore
Moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 27
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

MesazhTitulli: Shpikjet qe na ndryshuan jeten   Tue Apr 07, 2009 7:46 pm

Rreth nje vit me pare, historiani,
Richard Overy, publikoi "The Times Complete History of the World", nje
liber ne te cilin rendit 50 pikat kryesore te historise se njerezimit,
shpikjet me te medha pergjate mijevjecareve.

Nderkohe
ne menyre me modeste, disa shkencetare te "British Science Association"
kane paraqitur 10 shpikjet e fundit, te cilat kane ndryshuar
thelbesisht boten dhe jeten tone.

GPS -
Global Positioning System, perdor nje rrjet satelitesh qe ndodhen
perrreth Tokes per te percaktuar me saktesi pozicionin ku ndodhet cdo
marres ne planetin tone. Ne te kaluaren eshte perdorur nga Mbrojtja
Amerikane, per te drejtuar zjarrin e artilierise. Ne fund te viteve
70-te, perdorimi i tij u be ne kuadrin civil. Sot perdoret per te
gjetur pozicionin e makinave, anijeve ose avioneve.

WALKMAN
- Nel 1979 Sony, hodhi ne treg nje lexues muzikor te quajtur "Walkman".
Prej asaj kohe dashuria per muziken e disa personave ka ndryshuar
thelbesisht: kush donte te degjonte melodine e tij te preferuar nuk
kishte nevoje te rrinte dhe te priste apo ta ndante kenaqesine me te
tjere njerez. Pergjate gjithe viteve 80-te kishte nje "boom" shitjesh
te kesaj aparature, e cila doli ne pension pas hedhjes ne treg te Mp3.

Darkat para TV dhe ushqimet e gatshme-
Ne kete rast me shume se shpikje, mund te flitet per zakone te keqija
moderne. Nese para viteve 70-te, perendimoret ishin te mesuar te
ushqeheshin ne nje tavoline dhe te diskutonin per ore te tera, me
zhvillimin e shoqerise, konsumimi i darkave te tilla u be gjithnje e me
i rralle. Te hash darken para televizorit me ushqime te gatshme, tashme
eshte bere zakon i familjeve.

PLAYSTATION - Ky
aparat ishte nje tjeter shpikje e Sony, qe ndryshoi jeten tone dhe
sidomos menyren e te argetuarit. Doli per here te pare ne Japoni ne
dhjetor te vitit 1994 dhe solli ne mode gjeneraten playstation te
viteve 90-te.

Rrjetet sociale- Nese te rinjte
e viteve 90-te merreshin me playstation, te sotmit i perkasin
"gjenerates Facebook", i cili per momentin eshte rrjeti social me i
famshem ne bote. Sot miliona persona komunikojne permes rrjeteve te
tilla, duke shkembyer mesazhe, foto dhe video.

SMS
- Jo vetem qe kane detyruar njerezit te flasin pak, po ka krijuar edhe
nje fjalor te ri (shpesh edhe te pakuptueshem) dhe nje gramatike te re.
SMS-se (Short message service) tashme jane nje shpikje prej se ciles
njeriu nuk mund te heqe dore.

Kartat e Kreditit-
Quhen ndryshe edhe monedha elektronike dhe garantojne siguri dhe
jetegjatesi. Edhe pse ka shume mashtrues te cilet klonojne karta te
tilla dhe grabisin parate e te tjereve, kartat te japin mundesine qe te
shpenzosh pavaresisht se ne cilin cep te botes ndodhesh.

Mikrovalet-
Jane rreze elektromagnetike me gjatesine e vales nga 1 mlm ne nje
meter. Fale tyre mund perdorim telefonat celulare dhe televizoret
satelitore.

Kepucet e gjimnastikes -
Ekzistojne prej nje shekulli, por ne 40 vitet e fundit jane nje mjet
per te praktikuar sport dhe nje instrument mode, fale personave te
medha sportive si Michael Jordan.

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Big_Boss
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Male
Numri i postimeve : 3126
Mosha : 24
Vendndodhja : Italy, Modena
Piket : 2008
Data e regjistrimit : 29/03/2009

MesazhTitulli: Re: Shpikjet qe na ndryshuan jeten   Tue Apr 07, 2009 7:47 pm

rroft Copy Paste Laughing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Child In Time
Moderatore
Moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 27
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shpikjet qe na ndryshuan jeten   Tue Apr 07, 2009 7:48 pm

Cool

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Shpikjet qe na ndryshuan jeten   Tue Apr 07, 2009 7:53 pm

dakort me lalucin..... Puthje Puthje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 29
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

MesazhTitulli: Re: Shpikjet qe na ndryshuan jeten   Tue Apr 07, 2009 7:54 pm

dakort me hotin dhe lalucin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shpikjet qe na ndryshuan jeten   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shpikjet qe na ndryshuan jeten
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Te ndryshme :: Teknologjia-
Kėrce tek: