Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
17%
 17% [ 6 ]
birre
29%
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
31%
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
23%
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
 
hot_spicy
 
Darkangel
 
angel boy
 
vdekja_eshte_mundesia
 
Child In Time
 
Blue Paradise
 
Child Of Darkness
 
rapper_girl
 
Mars
 
Keywords
January 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

Share | 
 

 ISUF MYZYRI-bilbili i kenges popullore elbasanase

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 29
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

MesazhTitulli: ISUF MYZYRI-bilbili i kenges popullore elbasanase   Wed Apr 08, 2009 12:09 pm

edhe pse rinia sotme nuk eshte shum e apasionuar pas muzikes se vertet dmth asaj popullore qe buron nga shpirti,besoj se ja vlen te flasim per kte bilbil te muzikes qe me kenget e tij i ka dhen shum historis se muzikes shqiptare
---Ai lindi nė Elbasan nė vitin 1881, nė njė familje tė varfėr. Qė nė rini u shqua pėr zėrin e ėmbėl dhe veshin e tij tė mprehtė muzikor. Shumė shpejt ai do t'i pėrkushtohej tėrėsisht muzikės. Mėsoi vetė violinėn dhe duke krijuar kėngėt e para. Shumė shpejt orkestrimeve tė krijuar prej tij, krijuan repertorin me kėngė erotike dhe historiko- patriotike. Referuar dokumenteve tė publikuara nė librin Enciklopedia e Elbasanit, Isuf Myzyri ėshtė autori i 90 krijimeve poetike e muzikore, por vetėm 21 prej tyre njihen nė ditėt e sotme nė tė gjithė Shqipėrinė. Ato janė konsideruar perla tė muzikės popullore

te tjerat po i le per ju,dikutoni :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ENIGMA
Adoleshent
Adoleshent


Female
Numri i postimeve : 99
Mosha : 25
Vendndodhja : ENIGMA
Piket : 35
Data e regjistrimit : 01/03/2009

MesazhTitulli: Re: ISUF MYZYRI-bilbili i kenges popullore elbasanase   Wed Apr 08, 2009 1:44 pm

me duket se ka dhe nje bust te ketij artisti por nuk e di me saktesi ku eshte
logjikisht duhet te jete ne qytetin e elbasanit perderisa eshte nga elbasani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: ISUF MYZYRI-bilbili i kenges popullore elbasanase   Wed Apr 08, 2009 2:21 pm

Kėrkohet njė monument tjetėr pėr Isuf Myzyrin
Monumenti i artistit Isuf Myzyri, i vendosur nė sheshin anėsor tė hotel-turizmit "Skampa" nė qytetin e Elbasanit, nuk reflekton atė ēfarė duhet tė mbartė figura e njė personazhi tė tillė.
Nė kėtė monument, themeluesi i kėngės qytetare elbasanase dhe "Artist i popullit", paraqitet si njė figurė mjerane.
Pėr realizimin e kėsaj skulpture janė shpenzuar 60 milionė lekė tė vjetra. Myzyri njihet si themeluesi i orkestrės popullore, vjershėtar dhe kėngėtar i shquar. Ai lindi nė Elbasan, nė vitin 1881, nė njė familje tė varfėr. Deri nė moshėn 25-vjeēare bėri zanate tė ndryshme si berber, etj. Pas kėsaj moshe, ai nis tė merret me kėngėn popullore pėr t‘iu kushtuar mė pas tėrėsisht.

Nė vitin 1905, krijoi orkestrėn popullore. Vetėm nė harkun kohor prej dhjetė vjetėsh, nė vitet 1929-1939, Isuf Myzyri kompozoi 16 kėngė, nga tė cilat ndėr mė tė pėrmendurat janė "Ma mirė n‘pyll, se n‘qytet", "Kur hyna n‘port t‘kalasė", "Nė zabel tė gjeta" "Nji lulisht me trandafila", etj. Nė fakt sipas disa dokumenteve tė ruajtura nė librin "Enciklopedia e Elbasanit" thuhet se Isuf Myzyri ėshtė autori i 90 krijimeve poetike e muzikore, por qė vetėm 21 prej krijimeve tė tij njihen nė ditėt e sotme. Kanė kaluar 127 vjet nga lindja e tij dhe Artisti i Popullit vazhdon tė kujtohet jo vetėm nga qytetarė tė Elbasanit, por nga mbarė Shqipėria. Ai krijoi njė fond tė gjerė tė kėngės qytetare elbasanase tė shekullit XX, me vargje dhe melodi tė krijuara nga ai vetė dhe tė mbėshtetura nė motivet e jetės sė pėrditshme tė kohės qė jetoi i madhi Usta Isuf Myzyri. Mė 14 mars tė vitit 2002, me rastin e 121-vjetorit tė lindjes sė Usta Isuf Myzyrit, Bashkia e Elbasanit ngriti kėtė monument. Por imazhi qė vjen nga kjo vepėr nuk ėshtė aspak i ngjashėm me atė tė artistit. Mjafton tė shohėsh njė bocet tė krijuar nga Bujar Kapllani, pėr tė parė Isufin. Por ky bocet nuk u pėrzgjodh duke ia lėnė nė dorė kėtė vepėr artistit Artan Peqini.

Vepra qė prej ditės sė vendosur nė kėtė shesh ka pasur polemika. Por bashkia e qytetit ka vendosur t‘i japė fund polemikave duke thėnė se vitin tjetėr do tė ngrejė njė tjetėr monument. "Brenda vitit 2009, Myzyrit tė Elbasanit do t‘i ngre atė pėrmendore qė e meriton me fondet e bashkisė", - ka pohuar kreu i Bashkisė sė qytetit tė Elbasanit, Qazim Sejdini.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: ISUF MYZYRI-bilbili i kenges popullore elbasanase   Wed Apr 08, 2009 2:42 pm

busti i isuf muzyrit ne elbasan
Photobucket
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
avatar

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 26
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: ISUF MYZYRI-bilbili i kenges popullore elbasanase   Wed Apr 08, 2009 2:45 pm

booo ca pjese derrmuse te vendit ke kp o mel, haha

megjithse ka qen analfabet, i qante kenget, krijonte melodi me verte tbukra.
une si ngjoj shum kenget popullore nfakt,por Isuf Myzyri ka krijuar me verte keng tmira

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: ISUF MYZYRI-bilbili i kenges popullore elbasanase   Sun Aug 09, 2009 10:01 pm

mi mesonte gjyshja kenget e tij
i di pothuajse te gjitha
e kishim komshi me thoshte gjthm ajo dhe ka qen njeri i vogel ne trup por i madh ne shpirt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 29
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

MesazhTitulli: Re: ISUF MYZYRI-bilbili i kenges popullore elbasanase   Sun Aug 09, 2009 10:03 pm

eeehh esht me verte nje kompozitor i madh kenget e tij jan te famshme edhe pse brezi jot nuk i degjon
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: ISUF MYZYRI-bilbili i kenges popullore elbasanase   Sun Aug 09, 2009 10:05 pm

iiii mu mpelqen ajo me ara te gjta qe e knon mehdi zena
i kam tgjitha cd e tij...neper dasma tona ka shume kenge te tij I love you
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 29
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

MesazhTitulli: Re: ISUF MYZYRI-bilbili i kenges popullore elbasanase   Sun Aug 09, 2009 10:06 pm

esht me verte keng e bukur ajo :D:D ti amore e paske qef eee :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ISUF MYZYRI-bilbili i kenges popullore elbasanase   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ISUF MYZYRI-bilbili i kenges popullore elbasanase
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Art dhe Kuture :: Muzika-
Kėrce tek: