Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
17%
 17% [ 6 ]
birre
29%
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
31%
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
23%
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
 
hot_spicy
 
Darkangel
 
angel boy
 
vdekja_eshte_mundesia
 
Child In Time
 
Blue Paradise
 
Child Of Darkness
 
rapper_girl
 
Mars
 
Keywords
January 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

Share | 
 

 NICOLA TESLA

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: NICOLA TESLA   Fri Jul 10, 2009 5:37 pm

Nikola Tesla (10 korrik 1856 - 7 janar 1943) ishte njė shpikės, fizikant, inxhinier mekanik dhe inxhinier elektrik. Tesla njihet si ndėr shkencėtarėt mė tė pėrkryer tė fund shekullit 19-tė dhe fillimit tė atij tė 20-tė, si edhe njė nga ndihmuesit mė tė mėdhenj tė teknologjisė moderne. Patentat e tija dhe punėt teorike formojnė bazėn e sistemit tė fuqisė sė rrymės elektrike shndėrruese, duke pėrfshirė sistemin e fuqisė shpėrndarėse shumėfazore dhe motorėt elektrikė, me tė cilėt ai ndihmoi nė Revolucionin e Dytė Industrial.
Nikola Tesla u lind nė njė familje serbe nė Smiljan, Lika, aso kohe pjesė e Perandorisė Austriake, sot Republika e Kroacisė (ėshtė interesante tė shėnohet se Tesla lindi nė mesnatė, gjatė njė stuhie rrufesh, sipas biografėsh tė ndryshėm.) Ndėrsa ai kryente punėn e tij nė SH.B.A ai u bė njė qytetar asnjanės amerikan nė vitin 1891. Mbiemri "Tesla" nė gjuhėn sllave do tė thotė "shat".

Nė SH.B.A fama e Tesla-s rivalizoi shumė shkencėtarė dhe shpikės. Pas demonstrimit tė tij tė komunikimit tė pateltė (radior) nė vitin 1893 dhe pas fitimit nė "War of Currents" (Luftėn e Rrymave), ai ishte inxhinieri elektrik gjerėsisht i respektuar dhe mė i madh i Amerikės. Shumė punė tė tij tė hershme i hapėn rrugė inxhinierisė elektrike moderne dhe shumė prej shpikjeve tė tij patėn njė rėndėsi tronditėse. Duke mos i dhėnė kurrė rėndėsi gjendjes sė tij financiare, Tesla vdiq i varfėruar e i harruar nė moshėn 86 vjeēare nė njė qilar hoteli. Nė vitet e fundit tė jetės sė tij Tesla nderohej si njė shkencetar i ēmendur dhe u bė i njohur pėr pohime tė habitshme mbi zhvillime tė mundshme shkencore si p.sh. "pėrēuarja e pateltė e energjisė" .

Trashėgimia e Tesla-s mund tė vėrehet nė qytetėrimin modern kurdoherė qė pėrdoret elektriciteti. Pėrveē punės sė tij mbi elektromagnetizmin dhe inxhinierinė, thuhet se Tesla tė ketė ndihmuar nė shkallė tė ndryshme nė fushat e robotikės, balistikės, shkencės kompjuterike, fizikės bėrthamore dhe fizikės teorikore.

==Shpikjet==Nikola Tesla esht shpikes i rrymes elektrike siq dihet nga te gjith.


PER NDER TE TIJ MBIEMRI I TIJ PERDORET SI NJESI MATESE FIZIKE....

PER NDER TE TIJ.....
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Photobucket
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: NICOLA TESLA   Fri Jul 10, 2009 5:39 pm

SOT GOOGLE KA KTE DEKOR PER NDER TE TIJ.......
Photobucket
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
NICOLA TESLA
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Te ndryshme :: Teknologjia-
Kėrce tek: