Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
17%
 17% [ 6 ]
birre
29%
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
31%
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
23%
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
 
hot_spicy
 
Darkangel
 
angel boy
 
vdekja_eshte_mundesia
 
Child In Time
 
Blue Paradise
 
Child Of Darkness
 
rapper_girl
 
Mars
 
Keywords
January 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

Share | 
 

 7 Mrekullite e botes kompjuterike

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Child In Time
Moderatore
Moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 27
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

MesazhTitulli: 7 Mrekullite e botes kompjuterike   Tue Aug 04, 2009 10:50 pm

Ne fillim ishin shtate mrekullite e botes. Pastaj doli lista e re e shtate mrekullive te reja, i votuar me stilin e internetit. Kjo i beri shkencetaret te mendojne: Cilat jane shtate mrekullite e teknologjise kompjuterike? Lidershipi i Biznesit te Teknologjise (CIO), ka hartuar listen e shtate kompjutereve dhe projekteve me te medha, me ekstreme dhe me te pazakonta ne bote.

1. Kompjuteri afer Polit te Veriut

Kush e ka: Administrata Kombetare e Oqeanikes dhe Atmosferes ne laboratorin mjedisor ne Paqesore kujdeset per kete "sy lundrues" ne maje te botes. Kjo eshte pamja marre nga Kamera 1, ne te cilen duket Poli i Veriut.
Modeli: NetCam XL, prodhuar nga "StarDot Technologies".
Afersia me polin: Varion. Meqe Poli i Veriut eshte ne mes te Oqeanit Arktik, atehere instrumenti eshte i vendosur ne nje akull qe lundron sa me afer polit.
Dallueshmeria: 2048 by 1536 (3.1 megapixels).
Pesha: 19.5 oz




2. Kompjuteri me larg tokes (NASA's Voyager 1 Sat.)

Distanca nga Toka: "Voyager" eshte tre here me lart se Plutoni. 4 bilione kilometra shumezim tre.
Distanca nga Dielli: 15.44 terametra.
Distanca qe pershkon ne dite: 1 milione milje.
Sa vjeē: Gati 30. Dergohet ne hapesire me 5 shtator, 1977.
Vendet ku eshte ndalur: Jupiteri dhe Saturni, gjate rruges per ne cepin e hapesires qe njohim.




3. Qendra e tė dhenave: Google

Vendndodhja: Dalles, Oregon, ne shtratin e lumit Kolumbia, 80 milje ne lindje te Portland.
Joshjet: Mol hidroelektrik per energji, dy kulla ftohese me kater kate.
Te punesuar brenda qendres: Nga 100 deri ne 200. Google nuk e specifikon.
Emri ne kod: Quhet Projekti2 nga vendasit.
Niveli i sekretit: I larte. Vetem dy gazetare kane qene brenda dhe kane shkruar per te.



4. Kompjuteri qe vezhgon token

Emri: Projekti “E-sciencE II (EGEE-II)”.
Fillon: Me shtator 2006, per shkencetaret ne te gjithe boten.
Ndihmon: Projekte ne shkalle te madhe shkencore ne fusha qe nga gjeologjia deri tek kimia.
Sasia e punes: 98 mije pune ne dite, me shume se 1 milione ne muaj.
Aftesite: Rreth 30 mije pune me nje klikim.
Kapaciteti: Rreth 5 PB hapesire ne disk (5 milione GB).




5. Kompjuteri me i shpejte ne bote

Emri: IBM BlueGene/L (BGL)
Fuqizohet: Nyja kompjuterike me procesor te dyfishte 65,536.
Shtepia baze: Laboratori Kombetari "Lawrence Livermore" ne Livermore, Kaliforni.
Funksioni: Ndihmon shkencetaret t'i pergjigjen pyetjeve fizike per armet berthamore dhe materiale si Plutoniumi.
Kosto: 100 milione dollare.




6. Kompjuteri me i vogel ne bote

Emri: OQO, Model 02
Pako: Kompjuteri i dores eshte 5.6 inē i gjere dhe 3.3 i gjate. Peshon me pak se 30 gram.
Ka: Procesore 1.5GHz, Windows XP apo Vista, 30 apo 60 GB kapacitet, 512 apo 1 GB ram, Bluetooth. 57 butona ne total, butonat e mausit, stilolaps dixhital.
Ēmimi: 1,499 dollarė.




7. Programi me i madh software

Emri: Linux kernel
Krijuar: Linus Torvalds, ne vitin 1991.
Numri i zhvilluesve: Totali qe nga viti 1991 nuk dihet; Rreth 3.200.
Modele te reja: Ēdo 2.6 muaj.
Vijat e kodit: 8.2 milione.
Sasia e kodit qe shtohet ēdo ore: 85.63 vija.
Te ardhurat qe i merr Microsoftit: Vetem zoti Gates e di.

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Child In Time
Moderatore
Moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 27
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

MesazhTitulli: Re: 7 Mrekullite e botes kompjuterike   Tue Aug 04, 2009 10:52 pm

kjo eshte fantastike apo jo :D

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
dj jero
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Male
Numri i postimeve : 1330
Mosha : 26
Vendndodhja : vlore
Hobi : muzika
Koha e lire : muzike
Piket : 583
Data e regjistrimit : 05/08/2008

MesazhTitulli: Re: 7 Mrekullite e botes kompjuterike   Tue Aug 04, 2009 11:56 pm

me vertet arritje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Zhana
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 160
Mosha : 26
Vendndodhja : Prishtina
Hobi : NOTI
Koha e lire : Ne internet
Piket : 209
Data e regjistrimit : 10/11/2008

MesazhTitulli: Re: 7 Mrekullite e botes kompjuterike   Wed Aug 05, 2009 1:25 am

arritje e madhe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: 7 Mrekullite e botes kompjuterike   Wed Aug 05, 2009 12:35 pm

bounce bounce bounce bounce du ate te shpejtinnnnnnn Crying or Very sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content




MesazhTitulli: Re: 7 Mrekullite e botes kompjuterike   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
7 Mrekullite e botes kompjuterike
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Te ndryshme :: Teknologjia-
Kėrce tek: