Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
17%
 17% [ 6 ]
birre
29%
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
31%
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
23%
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
 
hot_spicy
 
Darkangel
 
angel boy
 
vdekja_eshte_mundesia
 
Child In Time
 
Blue Paradise
 
Child Of Darkness
 
rapper_girl
 
Mars
 
Keywords
January 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

Share | 
 

 Patinazhi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Patinazhi   Wed Aug 05, 2009 9:55 am

Patinazhi paraqet aktin e tė rrėshqiturit me patina mbi akull. Nė pėrgjithėsi patinazhi ėshtė i njohur si sport artistik ku rrėshqitėsit solo ose nė grupe nga dy garojnė nė gara tė ndryshme kombėtare dhe ndėrkombėtare.

PATINAZHI NĖ AKULL


Historia
Nuk dihet koha e saktė si dhe vetė procesi se si njerėzit filluan tė mėsojnė tė rrėshqasin mbi akull edhe pse arkeologėt besojnė qė ky aktivitet ka qenė gjithmonė mjaft i pėrhapur. Fakti qė patinazhi nė akull ka qenė i pėrshtatshėm dhe efikas pėr tė kaluar hapėsira tė gjera dhe tė akullta ėshtė dėshmuar edhe nė bazė tė gjurmėve arkeologjike, me ē’rast janė gjetur patina tė mbaruara nga eshtrat e kafshėve primitive nė vendet siē janė Rusia, Skandinavia, Britania e Madhe, Holanda, Gjermania si dhe Zvicra. Patinat mbaroheshin nga eshtrat e kafshėve siē janė kali, gjedhet dhe dreri verior. Eshtrat shtypeshin gjersa tė formohej njė shtresė e rrafshėt rrėshqitėse dhe lidheshin pėr kėmbė pėrmes lidhėseve. Patinat e dikurshme nuk pėrdoreshin si patinat moderne. Nė atė kohė, ato pėrdoreshin duke e shtyrė njė shtizė e cila i ndihmonte personit tė lėvizte mbi akull. Me ndihmėn e kėtyre patinave, personi mund t’i kalonte pėrafėrsisht katėr kilometra nė orė dhe tė shpenzonte shumė mė pak energji se sa tė provonte tė ecė kėmbė pėrmes liqenit tė mbuluar me akull. Sipas njė studimi tė bėrė nga Federico Fermenti nga Universiteti i Oksfordit del se rrėshqitja mė e hershme mbi akull ka filluar nė Finlandėn jugore para pėrafėrsisht 4000 viteve.

Zhvillimi i patinave
Tehet e mprehta pėr patina u shpikėn nga holandezėt nė shekullin e 13-tė ose nė shekullin e 14-tė. Kėto patina mbaroheshin nga ēeliku me tehe tė mprehta nė pjesėn e poshtme pėr ta lehtėsuar lėvizjen. Konstruksioni i patinave moderne ka mbetur kryesisht i ngjashėm me konstruksionin e kėtyre patinave. Ndryshimi i vetėm madhor nė dizajnin e patinave pėr akull pasoi shumė shpejt. Pėrafėrsisht po nė atė kohė kur patinave iu shtuan tehet e mprehta, edhe njė holandez, i cili punonte si shegert i njė zdrukthėtari, bėri eksperiment me proporcionin e gjatėsisė dhe gjerėsisė sė tehut tė metaltė tė patinave duke prodhuar kėshtu njė dizajn i cili ka mbetur pothuajse i pandryshuar gjer nė ditėt e sotme. Personi i cili rrėshqet mbi akull nuk ishte mė i detyruar tė pėrdorė thupra pėr shtytje kurse lėvizja mbi patina fitoi tani shumė mė tepėr liri dhe stabilitet

Photobucket
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Child In Time
Moderatore
Moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 27
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

MesazhTitulli: Re: Patinazhi   Wed Aug 05, 2009 3:50 pm

sport interesant,ka edhe ktu ntiran nji piste patinazhi por skam qen najher
un jam eksperte e patinave jo ne akull Cool
e kam fjalen per kto

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
avatar

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 26
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Patinazhi   Wed Aug 05, 2009 4:00 pm

du e du e du kte sport, gjithmon e shof ne tv.
mmm sa i bukur esht dreqi Smile

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
H_boy354
Web-master
Web-master
avatar

Male
Numri i postimeve : 3566
Mosha : 26
Vendndodhja : around in elbasan or somewhere else...
Hobi : makinat, ma heqin trunin po edhe un ama!!!
Koha e lire : kafe, internet, xhiro me makine
Piket : 3475
Data e regjistrimit : 30/05/2009

MesazhTitulli: Re: Patinazhi   Wed Aug 05, 2009 4:39 pm

nuk me pelqe se e kam thy nje her qafen Mad

_________________

I wanna give it to you
As long you give it to me
Just keep my body pumpin
All night baby...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.facebook.com/home.php?ref=home#/fabiol354?ref=profile
DarkVampire666
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 124
Mosha : 25
Vendndodhja : home
Piket : 140
Data e regjistrimit : 04/08/2009

MesazhTitulli: Re: Patinazhi   Wed Aug 05, 2009 6:10 pm

mu m pelq sh fare ky sport...e kam provu iher ene kam ren mrapsht shkurt muhabetit jam ty n mes lol!
po zbor i punoj patinave t tjera jo ktyre te akullit...po n pergjithsi te patinat shfre gjith ate q ndjej per momentin...ene n akull megjithse ndonjeher perfundoj buuuuuumb Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
avatar

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 26
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Patinazhi   Wed Aug 05, 2009 6:22 pm

per her te par i kam vesh patinat kur kam qen 6 vjec, jo akulli eeee. e zezaaa lash nam Razz , ndjehesha pak a shum s loder e komanduar,por kishte humb telekomanda Razz

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Patinazhi   Fri Aug 07, 2009 9:34 pm

se kam prvu kurre
por e kthej koken 360 grade kur shikoj njerez te tille ne rruge
a ca qefffffffffiiiiiiiiiiiiiiii
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 25
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Patinazhi   Sat Mar 13, 2010 6:29 pm

mezi pres ta provoj naiher kur tme vi rasti ne CITY PARK
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Patinazhi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Patinazhi
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Debatet e adoleshenteve :: Sport-
Kėrce tek: