Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
17%
 17% [ 6 ]
birre
29%
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
31%
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
23%
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
 
hot_spicy
 
Darkangel
 
angel boy
 
vdekja_eshte_mundesia
 
Child In Time
 
Blue Paradise
 
Child Of Darkness
 
rapper_girl
 
Mars
 
Keywords
January 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

Share | 
 

 CERN:Neser dita e se vertetes

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Darkangel
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Male
Numri i postimeve : 10720
Mosha : 28
Vendndodhja : Andej-Kendej-Gjithandej
Hobi : Tallje Bythe Me Paramendim
Koha e lire : jam busy skam koh te lir fare :PpPpPp
Piket : 83
Data e regjistrimit : 18/07/2008

MesazhTitulli: CERN:Neser dita e se vertetes   Sun Sep 14, 2008 8:30 pm


Pėr njė studiuese tė fizikės,
Sandra Ciocio, i njeh pak si shumė mirė detajet e njė sheshi ndėrtimi. Vitet e fundit, ajo ka parė 7000 tonė pajisje shumė delikate tė zbresin pėrmes njė ashensori 100 metra nėn tokė, me qėllimin pėr tė organizuar njė eksperiment tė madh. Teknologjia ka qenė e jashtėzakonshme dhe afatet kohore shumė tė vėshtira pėr t’u arritur. “Ka pasur vetėm afate, afate, afate”, thotė ajo. “Nuk kam zhvilluar asnjė pushim gjatė pesė vitesh”. Por, kur tė dhėnat e para reale tė nisin tė dalin kėtė verė, shpėrblimet e mundshme me siguri qė do tė vėrtetojnė se ia ka vlejtur mundimi: njė shpjegim pėrfundimtar i njė prej enigmave tė fundit tė fizikės. “Mė vjen tė qaj”, thotė Ciocio. “Ėshtė si realizimi i njė ėndrre”. Kjo ėndėrr duhet tė ofrojė tė dhėna tė reja nė lidhje me natyrėn e kozmosit. Thellė, poshtė njė cope shumė tė qetė toke bujqėsore, Ciocio dhe kolegėt e saj tė Organizatės Evropiane pėr Kėrkime Bėrthamore, e njohur si CERN, kanė ndėrtuar instrumentin shkencor mė tė madh dhe mė tė sofistikuar qė ka parė bota, “Hadron Collider”-in e madh, i cili ndodhet nė njė tunel 27 kilometrash, i cili shtrihet poshtė kufirit ndėrmjet Francės dhe Zvicrės. Duke pėrdorur energji tė paprecedentė, ai do tė rikrijojė kushtet e njė fraksioni tė njė milisekonde pas Big Bangut, shpėrthimit tė madh, i cili i dha jetė kozmosit 14 miliardė vjet mė parė. Qėllimi: tė gjurmohet njė thėrrmijė e vetme,ekzistenca e sė cilės, nėse do tė mund tė vėrtetohet, do tė mbushte njė bendet shumė tė rėndėsishėm nė kuptimin qė ne kemi pėr universin. Ky mister i veēantė ka njė histori. Mė shumė se 30 vjet mė parė, shkencėtarėt zhvilluan njė seri elegante ekuacionesh, i quajtur Modeli Standard, e cila pėrshkruan pėrbėrjen e universit nė terma tė njė marrėdhėnieje tė veēantė, ndėrmjet disa pak thėrrmijash dhe forcash themelore. Por modeli ka tė meta. (Nė fizikė, sa mė shumė tė mund tė shpjegosh, aq mė shumė kupton se nuk kupton). Njė e metė ėshtė ēėshtja e masės. Pėrse disa thėrrmija janė tė rėnda, ndėrkohė qė disa tė tjera nuk kanė fare peshė? Sipas teorisė qė kryeson, pesha e njė thėrrmije varet nga mėnyra se si ajo ndėrvepron me misteriozen “fushė tė Higgs”, e cila pėrshkon tė gjithė hapėsirėn. Deri tani, shkencėtarėt nuk kanė gjetur prova se kjo fushė, si dhe thėrrmija shoqėruese e saj, ekzistojnė. Ata kanė pritur pėr njė thėrrmijė tė nevojshme e me madhėsinė e duhur pėr tė realizuar eksperimentin e domosdoshėm. Hadron Collider u ndėrtua pikėrisht pėr tė realizuar kėtė synim. Ideja prapa kėtij eksperimenti tė madh ėshtė shumė e thjeshtė:merren protonet, thėrrmijat me ngarkesė pozitive qė ka ēdo atom, i vė nė lėvizje tė shpejtė, mė vonė i pėrplas me njėri-tjetrin dhe vėzhgohen fragmentet. Instrumenti gjigant do tė pėrdorė magnete superpėrcjellėse pėr tė udhėhequr protonet qė tė sillen rrotull e rrotull unazės nėntokėsore, deri kur ata tė ecin me shpejtėsi po aq tė madhe sa ajo e dritės. Pėrplasja qė do tė vijė, si pasojė do tė lėshojė sasi tė paprecedentė energjie (e barabartė me 100 000 herė temperaturėn e qendrės sė Diellit). Me pak fat, ata do tė prodhojnė gjithashtu, bashkė me njė dush thėrrmijash mė tė vogla, edhe thėrrmijėn aq shumė tė kėrkuar tė Higgsit. Collider-i mund tė japė gjithashtu pėrgjigje nė lidhje me enigmat qė ekzistojnė sa i pėrket ndėrveprimit tė ēuditshėm ndėrmjet fizikės bėrthamore dhe astronomisė. Pėr tė kuptuar kozmosin, shkencėtarėt duhet tė kuptojnė se si ėshtė zhvilluar ai qė nga koha e atyre thėrrmijave tė vogla. “Praktikisht, ajo qė ne kemi ėshtė shumė larg nga mikroskopi mė i aftė qė kemi ndėrtuar ndonjėherė, si dhe teleskopi mė i fuqishėm qė kemi ndėrtuar ndonjėherė”, thotė fizikani John Ellis. Njė mister i madh ėshtė ekzistenca e supozuar e “materies sė zezė”, si dhe homologes sė saj “energjisė sė zezė”, njė forcė e ēuditshme, e cila duket se pėrshpejton zgjerimin e universit. Ndonėse tė dyja sė bashku, ēifti i zi pėrbėn 96 pėr qind tė universit, nė lidhje me to shkencėtarėt nuk dinė pothuajse asgjė, vetėm efektet e tyre gravitacionale. Kėto pėrplasje tė mėdha mund tė prodhojnė thėrrmija tė pazbuluara qė mund tė zėnė vend te tė dyja. Instrumenti mund tė zbulojė gjithashtu njė tjetėr seri thėrrmijash, “superpartnerėt”, tė cilėt janė tė nevojshėm pėr tė mbėshtetur teorinė String, “njė teori tė gjithēkaje” qė propozon ekzistencėn e gjashtė dimensioneve shtesė qė ekzistojnė, si dhe tė njė universi tė ndryshėm, tė ndėrtuar nga fije tė vogla qė dridhen.. Tė gjitha kėto njohuri vijnė me njė ēmim tė caktuar: Collider-i do tė kushtojė afro 3 miliardė euro. Konsumi i tij vjetor i energjisė do tė jetė i barabartė me atė tė tė gjithė qytetit tė Gjenevės. 1 miliard pėrplasjet qė ndodhin ēdo sekondė, e qė kapen dhe filtrohen nga detektorė tė nėndheshėm, do tė prodhojnė tė dhėna tė mjaftueshme pėr tė mbushur 100 000 CD nė vit. Por, njohuritė pėrfundimtare qė do tė pėrftohen ia vlejnė mundimin, thotė shefi i CERN-it, Robert Aymar. “Njerėzimi duhet t’ia bėjė vetes kėto pyetje, dhe mjetet nuk janė tė disponueshme deri sot”.
Ėshtė krejtėsisht e mundur qė pasi tė gjitha kėto para dhe pėrpjekje tė harxhohen, Collider-i dhe detektorėt e tij tė mos gjejnė gjurmė tė thėrrmijės sė Higgs-it. Por, studiuesit thonė
se gjithsesi projekti do tė jetė i dobishėm edhe nė njė rast tė tillė. Ai do tė tregojė pėrtej ēdo hije dyshimi se Modeli Standard, baza e fizikės moderne, kėrkon njė rishqyrtim radikal. “Miqtė tanė teoricienė na thonė tė shohim nė kėtė rrugė, apo nė kėtė tjetrėn, por ndoshta natyra po na thotė qė tė shohim prapa”, thotė Tejinder Virdee, njė fizikan nga Kolegji
Mbretėror nė Londėr. Eksperimentet e Gjenevės do t’i
mbajnė shkencėtarėt tė angazhuar pėr 20 vjet, apo edhe mė shumė. “Ky ėshtė me tė vėrtetė njė eksperiment qė ndodh njė herė pėr ēdo brez”, thotė Virdee, “por ai do tė kėrkojė njė brez
tė tėrė pėr t’u realizuar”. Krijimi i kushteve pėr eksperimentin mė tė madh nė botė kėrkoi mė shumė se njė dekadė: fiksimi i natyrės sė kozmosit do tė kėrkojė pak mė shumė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Tuttu Ta Kapesh.com
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 23
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

MesazhTitulli: Re: CERN:Neser dita e se vertetes   Tue Sep 16, 2008 2:00 pm

maroj kjo?apo nuk eshte bere?
me duket se do dali,,kshu,,:operacioni do dali me sukses,,por pacientet do vdesin :s:s:s
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
wooow
Adoleshent ambicioz
Adoleshent ambicioz
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Mosha : 32
Vendndodhja : elbasan
Hobi : Sporti
Koha e lire : coffe (double)
Piket : 0
Data e regjistrimit : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: CERN:Neser dita e se vertetes   Tue Sep 16, 2008 3:30 pm

ej po kjo eshte kundra natyres keto lloj eksperimentesh nuk duhen bere. une jam akoma i mendimit qe ai eksperiment eshte bere dhe ka dale me sukses se po te ishte ndryshe tani nuk do ta kishin nxjerre jo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.facebook.com
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
avatar

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 29
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

MesazhTitulli: Re: CERN:Neser dita e se vertetes   Sat Sep 20, 2008 10:04 pm

U PEZULLUA SI EKSPERIMENT
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
avatar

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 26
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: CERN:Neser dita e se vertetes   Sat Sep 20, 2008 10:18 pm

pse?

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Realkatil
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 190
Mosha : 26
Vendndodhja : Aty ku mdo mu raki
Hobi : msn
Koha e lire : msn
Piket : 3
Data e regjistrimit : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: CERN:Neser dita e se vertetes   Wed Oct 01, 2008 7:54 pm

Pėrllogaritjet teorike pėr eksperimentin nė Zvicėr vijnė edhe nga Shqipėria

Shqip

Boriēi: Jetojmė nė njė univers me 11 pėrmasa hapėsinore-kohore

Pakkush e di, por eksperimenti mė i pėrfolur nė tė gjithė botėn i ka “rrėnjėt” nė Shqipėri. Llogaritjet pėr Large Hadon Collider, ose ndryshe Goditėsi i Madh i Hadroneve, bėhen nė Shqipėri nga profesor Artan Boriēi, i cili raporton nė bashkėpunim me fizikanėt e tjerė nė botė informacionet nė mėnyrė periodike. Kur e pyesim se pėrse u duhet qytetarėve tė thjeshtė tė jenė nė dijeni tė kėtij eksperimenti kaq tė rėndėsishėm pėr fizikanėt, ai na pėrgjigjet: “Ky eksperiment ėshtė i rėndėsishėm pėr tė gjithė individėt, sepse pas pėrfundimit tė tij do tė jepen shumė pėrgjigje. Mund tė zbulohet se ne jetojmė nė njė multiunivers si dhe mund tė eksperimentohen burime tė pastra energjie nėpėrmjet fizikės bėrthamore”. Nė njė intervistė pėr gazetėn “Shqip”, fizikani Artan Boriēi tregon pėr eksperimentin, dobinė e tij, qėllimin e kėtij projekti e mbi tė gjitha pėrgjigjet pėr spekulimin e rrezikut tė vrimave tė zeza. Askujt nuk do t‘i kishte shkuar nė mendje se nė njė nga departamentet nė Fakultetin e Shkencave tė Natyrės, njė fizikan i njohur shqiptar bėn llogaritjet e algoritmeve nė “adresė” tė eksperimentit LHC, projekti mė i pėrfolur nė tė gjithė botėn, nė media, nė diskutime mes besimtarėve dhe shkencėtarėve. Disa e quajnė “fundin e botės”, tė tjerė “rrezik”, si pasojė e krijimit tė vrimave tė zeza. Tė vetmit qė e shohin me optimizėm janė fizikanėt. Edhe ata shqiptarė. “Asnjėherė nuk dihen pėrfundimet e njė eksperimenti. Ajo qė mund tė themi ėshtė se nė rast se krijohen vrimat e zeza, ato do tė jenė mikroskopike. Jemi nė ankth tė pėrfundimit”, thotė profesor Artan Boriēi. Ndėrsa shqiptarėt qė sot e tutje do tė fusin nė “repertorin” e tyre njė tjetėr bashkėkombės shumė tė rėndėsishėm, i cili po ndihmon me emrin e Shqipėrisė njė nga eksperimentet mė tė pėrfolura nė tė gjithė botėn.

Pėrse ėshtė i rėndėsishėm ky eksperiment, ēfarė qėllimi ka dhe pėrse do tė shėrbejė?

Eksperimenti ėshtė i rėndėsishėm sepse do tė testojė teoritė fizike mbi ndėrtimin e lėndės dhe forcat nė natyrė nė pėrgjithėsi, si edhe pėrllogaritjet e kryera me anė tė kėtyre teorive. Njė nga kėto teori ėshtė teoria kuantike e kuarkeve dhe gluoneve, ose kromodinamika kuantike. Nėse do ta pėrfytyronim protonin si njė top tė rrumbullakėt, teoria pėrshkruan brendėsinė e kėtij topi me anė tė kuarkeve dhe gluoneve. Eksperimenti do tė testojė pėr herė tė parė ekzistencėn e kuarkeve dhe gluoneve nė gjendjen plazmore tė temperaturės sė lartė. Kjo gjendje ėshtė parashikuar tashmė me anė tė simulimeve tė teorisė nė superkompjuter tė tipit Blue Gene, nė bashkėpunime tė ndryshme nė Perėndim.

Dimė qė ju jeni pjesė e grupit tė punės qė kryejnė kėto llogaritje. Me ēfarė do tė kontribuojė Shqipėria?

Kontributi i fakultetit tonė ėshtė zhvillimi i algoritmeve qė u shėrbejnė kėtyre llogaritjeve. Ne kemi ndėrtuar njė software, QCDLAB (www.phys.fshn.edu.al/qcdlab.html) dhe njė PC-CLUSTER pėr tė ndėrtuar prototipin e kėtyre llogaritjeve, tė cilat mė pas zhvillohen nė superkompjuter. QCDLAB PC-CLUSTER ėshtė njė lloj serveri dedikuar vetėm llogaritjeve. Sė bashku me pedagogun e Universitetit Politeknik tė Tiranės, Alban Allokoēi, kemi ndėrtuar kėtė server, i pėrbėrė nga 10 PC tė lidhura nė switch dhe tė futura nė njė rack me 42 njėsi. Algoritmet e idetė e zhvilluara nė FSHN janė tashmė pjesė e software-ve qė ekzekutohen nė gjithė superkompjuterėt qė pėrdoren pėr kėtė qėllim.

Ēfarė ėshtė LHC?

Large Hadon Collider, ose Goditėsi i Madh i Hadroneve. Pak ditė mė parė ėshtė kryer testimi i rrethit tė LHC-sė nė tė cilin janė lėshuar dy tufave protonike, njėra nė sensin orar dhe mė pas njė tjetėr nė sensin antiorar. Deri nė mesin e vitit tjetėr pritet qė energjia e tufave tė rritet gradualisht, nė mėnyrė qė tė fillojnė eksperimentet me goditjen e protoneve nė katėr vende tė caktuara tė rrethit tė LHC-sė, ku janė vendosur detektorėt. Njė detektor nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė kamera dixhitale gjigande, qė kryen qindra miliona fotografi nė sekondė tė pjesėzave qė emetohen si rezultat i pėrplasjes sė protoneve me energji 17 teraelektronvolt.

Ēfarė mund tė thoni pėr riskun prej vrimave tė zeza?

Kėto janė gjepura. Edhe nėse ka njė probabilitet tė krijimit tė tyre, ato do tė jenė mikroskopike dhe tė paqėndrueshme.

Pėrse duhet t‘u interesojė ky eksperiment qytetarėve tė thjeshtė? Ēfarė ndryshimesh do tė sjellė ky projekt?

E rėndėsishme ėshtė tė dihet se 99.9 pėr qind e trupit tonė pėrbėhet nga hadrone, ose protone, neutrone e bėrthama atomike. A nuk ėshtė i rėndėsishėm pėr ju trupi juaj? Nė fakt, unė do ta pėrkufizoja LHC-nė si njė makinė tė forcave bėrthamore. Ajo qė mund tė pohoj me siguri ėshtė se eksperimenti do tė bėjė tė mundur njohjen nė detaje tė forcave bėrthamore dhe kjo do tė ndihmonte nė realizimin e njė gjenerate tė re reaktorėsh bėrthamorė me tė vegjėl, ndoshta tė lėvizshėm. Kėtu nuk ėshtė fjala pėr design, por pėr bazėn fizike mbi tė cilėn do tė kemi kėtė design tė ri. A e imagjinoni se ēfarė do tė thotė tė prodhojmė energji tė pastėr dhe tė lirė nė 20-30 vitet e ardhshme?

Nė fakt, fizikanėt janė nisur nga tė tjera qėllime dhe jo nga ato qė thoni ju?

Ėshtė e vėrtetė. Eksperimenti ka pėr qėllim tė kapė pjesėzėn Higgs, ose bozonin Higgs, grimca e magjishme qė i jep kuptim masės si tė tillė. Gjithashtu do tė testohet teoria e superkordave, e cila na jep dy skenarė: nė rast se kapen pjesėzat supersimetrike, ky do tė ishte njė triumf i vėrtetė i kėsaj teorie dhe nė kėtė mėnyrė, papritur do tė konfirmohej ideja qė jetojmė nė njė botė me 11 pėrmasa. Mė e keqja e mundshme, si pėrfundim i eksperimentit mund tė rezultojė se jetojmė nė njė univers i cili ėshtė pėrzgjedhur nė mėnyrė tė magjishme prej multiversit, ose sasisė sė pafundme tė universeve tė ndryshme. Nė kėtė rast do tė kishim rrėzimin e parimit tė Kopernikut, i cili nuk e vė ekzistencėn tonė nė njė vend tė privilegjuar nė univers.

A mendoni se ky eksperiment ka shkaktuar polemika mes besimtarėve dhe shkencėtarėve?

Duke u nisur nga sa thamė mė sipėr, njerėzit mund tė spekulojnė. Ekzistenca e shumė universeve sjell spekulime. Kėtu bie poshtė parimi i Koperikut, i cili thotė se jemi njė qoshe si gjithė qoshet e tjera tė universit. Nėse nuk kapet supersimetria dhe teoria e kordave presupozohet e vėrtetė, atėherė parimi i tij bie poshtė. Fizikanėt nė IAS tė Princeton janė tė mendimit se nė kėtė rast fizika do tė ishte nė krizė tė njėjtė me atė qė ka jetuar 100-150 vjet mė parė. Siē e thashė, ky pėrfundim presupozon diēka qė mund tė jetė e gabuar: teoria e kordave. Fizikanėt, sidomos nė SHBA, kanė investuar gjithė karrierėn e tyre nė kėtė teori, aq sa ėshtė e pamundur pėr tė menduar gjė tjetėr.

Fizikani shqiptar, qė llogarit

pėr LHC me “serverin” e krijuar prej tij

Dr. Artan Boriēi ėshtė profesor i asociuar nė Universitetin e Tiranės qė prej vitit 2003. Mė parė ai ka punuar si kėrkues shkencor nė Universitetin e Edinburgut, nė atė Politeknik Federal tė Zyrihut dhe nė institutin “Paul Scherrer”. Pasi diplomohet si fizikan nė Shqipėri, ai largohet nga Shqipėria nė vitin 1991 pėr nė Zvicėr. Atje merr gradėn Doktor i Shkencave Matematike nė Politeknikun Federal tė Zyrihut nė vitin 1996. Aktiviteti i tij shkencor shtrihet prej teorive bazė tė pjesėzave elementare, te hapėsirat e Krylovit nė matematikė dhe tek inxhinieria financiare. Ai ka botuar mė shumė se 40 libra dhe artikuj shkencorė nė revistat mė nė zė tė fizikės dhe matematikės. Artani ka qenė konsulent i Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės pėr ligjin e Arsimit tė Lartė dhe konsulent i rregullt i institucioneve financiare tė huaja dhe tė vendit.

Dr. Boriēi aktualisht ėshtė kontribuues nė zhvillimin e algoritmeve pėr testimin e teorive mė tė fundit tė grimcave elementare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.servisofti.tk
Realkatil
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 190
Mosha : 26
Vendndodhja : Aty ku mdo mu raki
Hobi : msn
Koha e lire : msn
Piket : 3
Data e regjistrimit : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: CERN:Neser dita e se vertetes   Wed Oct 01, 2008 7:55 pm

UNBLOCK YOUR EARS: ‘BIG BANG’ POSTPONED TO 2009
16:54 Wed 24 Sep 2008 - Clive Leviev-Sawyer

Optimists and devotees of science must, along with pessimists dreading – or eagerly anticipating – the destruction of the universe, wait a bit longer. The ‘Big Bang’ experiment involving the Large Hadron Collider (LHC) has been postponed to spring 2009.
According to a September 20 2008 statement on the LHC website, “during commissioning (without beam) of the final LHC sector (sector 3-4) at high current for operation at 5 TeV, an incident occurred at mid-day on Friday 19 September resulting in a large helium leak into the tunnel”.
“Preliminary investigations indicate that the most likely cause of the problem was a faulty electrical connection between two magnets, which probably melted at high current leading to mechanical failure. CERN ’s strict safety regulations ensured that at no time was there any risk to people,” the statement said.
A full investigation was underway, but it was already clear that the sector would have to be warmed up for repairs to take place, it said.
“This implies a minimum of two months down time for LHC operation. For the same fault, not uncommon in a normally conducting machine, the repair time would be a matter of days.”
Further details would be made available as soon as they were known, the statement said.
News agency reports quoted the Director-General of CERN, the European Organization for Nuclear Research, Robert Aymar as saying that the incident was a psychological blow after a successful start of the LHC following years of painstaking preparation by teams of scientists.
“I have no doubt that we will overcome this setback with the same degree of rigor and application,” Aymar said in a statement.
CERN spokesperson James Gillies said they would have to wait several weeks before the temperature could be raised from near absolute zero so that they could go inside the equipment to examine the extent of the damage.
“They're going to have to open up and really investigate what went on there,” Gillies said. “So that's going to be two or three weeks before we can put out something that we're sure of.”
“The winter shutdown will go according to schedule, which means that we start up the accelerator complex in the spring months.”
Scientists involved in the experiment in Geneva were were trying to test the Big Bang idea by using the LHC to smash two beams of particles head-on at super-fast speeds, to see what would happen.
As The Sofia Echo’s science correspondent explained the experiment on September 12, the basics behind the LHC are simple to explain and do not differ much from other particle accelerators. The particle accelerator, also called an atom smasher, is a long tube in which magnets direct and accelerate tiny particles to very high speeds.
When the required energy is achieved, those particles are collided inside a special piece of equipment, called a detector. Scientist use this data to make conclusions about the structure of the examined particles. The particle accelerator is the most important tool in the modern particle physics toolbox and there are a number of such devices built in laboratories around the world. CERN’s is now the largest.
What is impressive about the LHC, in addition to its sheer size and power, is its component parts. The accelerator itself consists of a 27km-long circular tunnel, built 100m underground, in which are installed the lines and equipment needed for experiments.
What the LHC will do is accelerate protons, one of the two main components of the atomic nuclei, into two beams that circulate the accelerator until they nearly attain light speed.
At this point, each of the protons travels through the entire 27km line 11 000 times a second.
One of the most powerful superconductor magnets helps focus and confine the two beams. The entire installation has liquid helium (-271 degrees Celsius) circulating inside for cooling purposes.
Then the two beams are collided inside one of the four detectors built around the line, which can distinguish and plot the trajectories of the particles released from the collision. What will happen from there is a mystery for now.
Some suggest that this will generate an Earth-destroying black hole, though that is clearly not the goal of the project. Instead, scientists want to simulate the conditions of the Big Bang – the point at which our universe was thought to be created.
When this is done, the detectors will provide scientists with data that can answer important questions about the nature of the universe. And one of the answers they are eager to get is: Does the Higgs boson exist?
The Higgs boson is a theoretical, at this point, particle responsible for the transition between energy and matter. It is so important for our modern perception of the universe that it has even been christened with a divine nickname – the God particle. If the experiments at the LHC prove its existence, it would be the first experimental evidence ever and scientists would know how the energy from the Big Bang formed matter, and us.[b]A BEN PUN KJO QE ESHTE NE ANGLISHISHT?????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.servisofti.tk
Realkatil
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 190
Mosha : 26
Vendndodhja : Aty ku mdo mu raki
Hobi : msn
Koha e lire : msn
Piket : 3
Data e regjistrimit : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: CERN:Neser dita e se vertetes   Wed Oct 01, 2008 7:56 pm

The Large Hadron Collider
Our understanding of the Universe is about to change...
The Large Hadron Collider (LHC) is a gigantic scientific instrument near Geneva, where it spans the border between Switzerland and France about 100 m underground. It is a particle accelerator used by physicists to study the smallest known particles – the fundamental building blocks of all things. It will revolutionise our understanding, from the minuscule world deep within atoms to the vastness of the Universe.
Two beams of subatomic particles called 'hadrons' – either protons or lead ions – will travel in opposite directions inside the circular accelerator, gaining energy with every lap. Physicists will use the LHC to recreate the conditions just after the Big Bang, by colliding the two beams head-on at very high energy. Teams of physicists from around the world will analyse the particles created in the collisions using special detectors in a number of experiments dedicated to the LHC.
There are many theories as to what will result from these collisions, but what's for sure is that a brave new world of physics will emerge from the new accelerator, as knowledge in particle physics goes on to describe the workings of the Universe. For decades, the Standard Model of particle physics has served physicists well as a means of understanding the fundamental laws of Nature, but it does not tell the whole story. Only experimental data using the higher energies reached by the LHC can push knowledge forward, challenging those who seek confirmation of established knowledge, and those who dare to dream beyond the paradigm.[b]PO KJO BEN???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.servisofti.tk
Kryptonite
Adoleshent
Adoleshent
avatar

Male
Numri i postimeve : 25
Mosha : 28
Vendndodhja : elbasan
Piket : 0
Data e regjistrimit : 12/12/2008

MesazhTitulli: Re: CERN:Neser dita e se vertetes   Sat Jan 03, 2009 11:14 pm

gje e bukur nga ana juaj qe keni hapur nje teme te tilli por problemi eshte shum prej ktyre informcioneve jan per gazetat me pak flaje muhabet gazetaresh... shum prej kty informacioneve ktu jan elementare per shjegimin qwe i eshte dhene e ciditshmja ktu eshte sa sekrete nuk jane te shpjeguar nuk eshte shpjeguar asnje veshtiresi asnje pengese pfffff... kto jane te njejtat informacine qe jane thene qe ne hapat e para te eksperimentit...dhe nuk ju duket e ciditshme qe cdo gje paska vajtur vaj...... qellmi i berjes te ktij eksperimenti nuk eshte vertetimi se si "eshte krijuar universi" por jane shum teknologji qe rrjedhin prej ktij ... prsh kur eshte shpikur antimateria qe krijohet ne te njejtet kushte por ne bashkeveprin "perplasje" jan nje proton(+) me nje elktron(-) eshte krijuar nje teknlogji qe pritet te vihet ne veprim ne 2015 qeme nje kovate me uje mund te prodhohet energji elektrike per 2000 shtepi per nje dite etj. etj qe pertoj ti them.... klm all
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Child In Time
Moderatore
Moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 27
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

MesazhTitulli: Re: CERN:Neser dita e se vertetes   Sat Jan 17, 2009 2:40 am

u sa shum info ktu
do i lex neser se tani skam nerva lol
po hee, si vajti ajo pune ?

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Soldier Of Fortune
Web-master
Web-master
avatar

Male
Numri i postimeve : 4547
Mosha : 26
Vendndodhja : Ne rrethin e 7-te te purgatorit
Hobi : Noti
Piket : 323
Data e regjistrimit : 21/06/2008

MesazhTitulli: Re: CERN:Neser dita e se vertetes   Sat Jan 17, 2009 2:42 am

e me verte, si vajti kjo pune se u be nami ne fillim.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ibinet27.hi5.com
Child In Time
Moderatore
Moderatore
avatar

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 27
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

MesazhTitulli: Re: CERN:Neser dita e se vertetes   Sat Jan 17, 2009 2:42 am

shyqyr jemi akoma gjall thuaj

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: CERN:Neser dita e se vertetes   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
CERN:Neser dita e se vertetes
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Te ndryshme :: Teknologjia-
Kėrce tek: